سال رونق تولید گرامی باد
چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٨ EN

اخبار > ضرورت تجاری‎سازی یافته‎های پژوهشی صنعت نفت / شبکه آزمایشگاهی بخش بالادستی نفت ساماندهی می‎شود  چاپ        ارسال به دوست

ضرورت تجاری‎سازی یافته‎های پژوهشی صنعت نفت
سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری تاکید کرد:

ضرورت تجاری‎سازی یافته‎های پژوهشی صنعت نفت / شبکه آزمایشگاهی بخش بالادستی نفت ساماندهی می‎شود

سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران گفت: زمانی یک پروژه پژوهشی و فعالیت تحقیقاتی به ثمر می نشیند که به یک مدل کسب و کار و تجارت منتهی شود از این رو نفت به انجام فعالیت های پژوهشی ای اقدام می کند که حتما به تجاری سازی منتهی شود.


ابراهیم طالقانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر ضرورت تجاری سازی یافته های پژوهشی گفت: در این راستا اواسط ماه گذشته یک دستگاه لوله مغزی ساخته شده با مصوبه هیأت مدیره به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد.

وی همچنین از بومی سازی مواد تعلیق شکن دمولیسیفایر خبر داد و گفت: هم اکنون قرارداد ساخت انبوه این ماده شیمیایی با همکاری جهاد دانشگاهی تهران در حال تنظیم و مبادله است.

طالقانی ادامه داد: قراردادهای تجاری تولید پودر میکروبی پاکسازی خاک‌های آلوده به مواد هیدروکربوری نیز با کمک جهاد دانشگاهی شهید بهشتی مبادله شده است.

وی تولید سیالات حفاری با کمک پژوهشگاه صنعت نفت را از دیگر دستاوردهای پژوهشی در حوزه تجاری سازی اعلام کرد و گفت: هم اکنون قرارداد تولید این مواد که مورد مصرف آن در مدیریت اکتشاف است، با کمک پژوهشگاه صنعت نفت در حال مبادله است.

طالقانی طراحی و ساخت بازوهای بارگیری نفت خام را از دیگر دستاوردهای پژوهشی معرفی کرد که هم اکنون به تولید رسیده و در اسلکه های بارگیری پایانه های نفتی نصب شده است.

وی با بیان اینکه كسب دانش تولید و ساخت دستاوردهای پژوهشی اعلام شده همگی برای نخستین بار در کشور بوده است، افزود: از دیگر دستاودهای پژوهشی غير از ساخت تجهيزات می توان به تدوین دستورالعمل هیا اچ اس ایی، استانداردهای نفت ایران ( IPS) و ... اشاره کرد.

ایجاد و ساماندهی شبکه آزمایشگاهی در بخش بالادستی نفت

طالقانی از ایجاد و ساماندهی شبکه آزمایشگاهی در بخش بالادستی صنعت نفت خبر داد و گفت: هم اکنون برخی از دانشگاه ها، مراکز دانش بنیان و تحقیقاتی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت های بخش خصوصی ها و ... مجهز به آزمایشگاه هستند اما دیده می شود که همچنان ساير دانشگاه‌ها در صدد احداث آزمایشگاه ازدیاد برداشت هستند یا مثلا در حالی که یک دستگاه جی سی مس مس پیشرفته در دانشگاه شهید بهشتی بلا استفاده است، دانشگاه امیرکبیر مترصد فرصتی برای خریداری این دستگاه است.

وی توضیح داد: بر اساس طرح مدیریت پژوهش و فناوری در نظر است امكانات کشور در همه مراکز چه دانشگاهی چه دولتی و خصوصی ارزیابی و گزارش جامعی تهیه شود. استاندارد دستگاه ها و زمانی که دستگاه در مدار استفاده نیست نیز مشخص شود و با ایجاد یک سامانه شرایط استفاده سایر مراکز پژوهشی و دانشگاهی از آزمایشگاه و دستگاه ها و ظرفیت های موجود فراهم شود.

طالقانی با تشبیه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به نخ تسبیحی که سایر مراکز پژوهشی و تحقیقاتی را گرد هم می آورد، گفت: گاهی اوقات برای انجام تعداد کمی آزمایش واقعا نیازی به خریدن دستگاه های گران قیمت نیست از این رو ایجاد یک شبکه، ضمن فراهم سازی زمینه بهره مندی از ظرفیت های موجود، در وقت و هزینه نیز صرفه جویی می کند.

وی اعطا گواهینامه کیفیت به آزمایشگاه ها را فاز دوم برنامه ساماندهی اعلام کرد و گفت: این گواهینامه نشان می دهد که نتایج هر آزمایشگاه در چه سطحی قابل اعتماد است البته برای این کار باید از کمک گروه های بین المللی استقاده کنیم که استاندارد کار متناسب با استاندارد جهانی باشد.

به گزارش NIOC، مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران از سال 1379 بنا به مصوبه شورای معاونان وزارت نفت ایجاد و فعالیت ها و پژوهش های مرتبط با صنایع بالادستی نفت را دنبال كند. تنظیم و تدوین استراتژی پژوهش و فناوری در شرکت ملی نفت ایران، نهادینه كردن و گسترش فعالیت های پژوهشی، ایجاد زمینه های رشد، خلاقیت و نوآوری در صنعت نفت، تهیه و تدوین برنامه های مطالعاتی، راهنمایی و نظارت در طرح های تحقیقات بالادستی و استفاده بر حسب نیاز از دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری از جمله رسالت های پژوهشی این مدیریت بوده است.

تهیه نقشه راه پژوهش و فناوری، شناخت دقیق چالش های بخش بالادستی نفت و بر آن اساس تصویب برنامه های اجرایی و طرح های پژوهش و فناوری، برآورد منابع مالی و انسانی مورد نیاز و نحوه تخصیص آنها، خلق، توسعه و بومی سازی فناوری های کلیدی، انتقال دانش فنی در طرح های توسعه ای، حمایت از تجاری سازی، کارآفرینی، بازاریابی و بازارسازی و بسترسازی، برنامه ریزی و طراحی مکانیزم های لازم برای ایجاد شبکه های علمی و فناوری و حمایت از شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای نوپا ((Start-Up از جمله وظايف مديريت پژوهش نفت است.

 


١٤:٢٠ - سه شنبه ٤ دی ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٧٨٨    /    تعداد نمایش : ١٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده