صفحه اصلی | جستجوی پیشرفته | شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه اصلی > مديريتها و ادارات ستادی > مدیریتهای ستادی > مدیریت برنامه ریزی 
مدیریت برنامه ریزی


مدیریت بر نامه ریزی

بدون ترديد يكي از مهمترين اصول و وظايف مديريت در سطوح خرد و كلان برنامه ريزي است اين مهم به موازات پيشرفت علوم و فنون و رشد روزافزون تكنولوژي بويژه در عصر اينترنت و IT از اهميت و ضرورت بيشتري برخوردار است. محدوديت منابع در قالب عامل كمياب زمان كاربرد مديريت و برنامه ريزي را در كليه سازمانهاي رسمي و غير رسمي و بلكه در همه فعاليتهاي فردي و جمعي ضروري ساخته است.

ناگفته پيداست برنامه ريزي در بخشهاي مختلف بالادستي و پايين دستي صنعت نفت بدليل تنوع وپيچيدگي و تغييرات و تحولات مداوم داخلي و خارجي بويژه در حوزه شركتهاي توسعه اي و بهره برداري مانند شركت نفت مناطق مركزي ايران ضرورتي انكار ناپذير است. به همين دليل اهداف و وظايف برنامه ريزي در اكثريت شركت ها و سازمانهاي دولتي و خصوصي در قالب مديريت برنامه ريزي مورد پيگيري قرار مي گيرد. خوشبختانه طراحان ساختار سازماني شركت نفت مناطق مركزي از بدو تاسيس اين شركت وظايف و ماموريتهاي برنامه ريزي را در قالب مديريت برنامه ريزي سازمان داده اند. بر اين اساس مديريت برنامه ريزي شركت نفت مناطق مركزي بعنوان مغز متفكر شركت و بازوي مشورتي مدير عامل و اعضاي هيأت مديره در قالب سه بخش برنامه ريزي منابع نفت وگاز، برنامه ريزي و كنترل طرحها و بررسيهاي اقتصادي طرحها و پروژه ها بطور عمده اهداف زير را تعقيب مي نمايد:


1- تدوين اهداف بلند مدت و كوتاه مدت و استراتژيها و برنامه هاي عملياتي همسو و هماهنگ با اهداف و برنامه هاي بلند مدت و كوتاه مدت دولت و صنعت نفت .
2- ارزيابي عملكردها و تعيين نقاط قوت و ضعف و انتخاب راه حلها و راهكارها و بازخورد آنها در فرايندهاي اجرايي.
3- جمع آوري اطلاعات كمي و كيفي از حوزه هاي ستادي و عملياتي و تجزيه و تحليل آنها.
4- تامين منابع ارزي و ريالي و تخصيص بهينه به پروژه هاي سرمايه اي .
ارت و كنترل مستمر و اخذ گزارشات ماهيانه از پيشرفت فيزيكي و مالي پروژه ها و تجزيه و تحليل آنها بمنظور كشف نقاط قوت و ضعف و در نتيجه ارائه راهكارها براي رفع نارسائيها و ضعفها.
6- تهيه و تدوين عملكرد سالانه شركت به تفكيك مديريت ها و واحدهاي ستادي و عملياتي.

سامانه يكپارچه مديريت پروژه ها (ERP-PMIS )

سامانه مديريت پروژه يك سامانه پيشرفته است كه نيازهاي راهبردي را در حوزه مديريت پروژه به خوبي تامين مي نمايد . اين سامانه قادر است كليه داده هاي توليد شده در مديريت هاي مهندسي و ساختمان ، فني ، مالي ، توليد ، عمليات و تداركات كالا و ... را در خود جاي داده و اطلاعات مديريتي را در اختيار تصميم سازان و تصميم گيران پروژه ها و طرحها قرار دهد . با اين سامانه امكان كنترل و نيز مديريت پروژه ها به صورت علمي مبتني بر استاندارد PMBOK ، به خوبي فراهم مي گردد. اين سامانه توسط مديريت برنامه ريزي تلفيقي شركت ملي نفت ايران و با همكاري مشاورين دانشگاه صنعتي شريف تدوين و بكار گرفته شد و در همان زمان شركت نفت مناطق مركزي ايران به عنوان يكي از شركتهاي پايلوت ، جهت عملياتي كردن سامانه ERP-PMIS انتخاب گرديد.

ارتباط با ما
آدرس دفتر مرکزی :
تهران ، خیابان طالقانی، روبروی وزارت نفت, پلاک 390
87520 21 +98
info@icofc.ir
آمار بازدید
بازدید این صفحه : 12030
بازدید امروز : 4641
کل بازدید : 11617538
بازدیدکنندگان آنلاين : 13
زمان بازدید : 0.1541
پیوند ها
© Copyright 2014 Iranian Central Oil Fields Co. All Rights Reserved.